Zadzwoń do nas
Napisz do nas
Księga wieczysta (KW) jest dokumentem, który opisuje stan prawny danej nieruchomości. Zawarte w nim dane zawsze powinny być aktualne. Oznacza to, że należy dokonać w niej zmian, np. przy każdej zmianie właściciela nieruchomości. Ponadto procedura wpisu do księgi wieczystej jest niezwykle ważna przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Ile ona trwa i co warto o niej wiedzieć?
Wpis do księgi wieczystej jest wymagany w wielu sytuacjach. Możesz się spotkać z koniecznością przeprowadzenia tej procedury, gdy dochodzi do ustanowienia hipoteki, ale nie tylko. Wpisu dokonuje się również w przypadku:
Każda zmiana stanu prawnego nieruchomości musi być odnotowana. Niezbędna jest m.in. aktualizacja księgi wieczystej po zmianie właściciela nieruchomości.
Wniosek o wpis do księgi wieczystej składa się w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego na specjalnym formularzu (KW-WPIS). Może on zostać złożony przez właściciela nieruchomości lub notariusza. Jeśli zastanawiasz się, jak szybko wpisać nieruchomość do księgi wieczystej, dobrym pomysłem może być skorzystanie z tego drugiego rozwiązania. Dotyczy to głównie takich sytuacji jak nabycie nieruchomości oraz użytkowanie wieczyste.
Notariuszowi można zlecić zarówno założenie księgi wieczystej, jak i przeprowadzenie w niej aktualizacji lub dokonanie wpisów. Na przykład jeśli notariusz sporządza akt notarialny związany z umową kupna-sprzedaży nieruchomości nabytej w ramach umowy kredytowej, składa specjalny wniosek o dokonanie wpisu w dziale IV księgi wieczystej. Ten dział jest bowiem przeznaczony dla hipotek. Podobnie wygląda procedura wpisu do księgi wieczystej w przypadku innych czynności notarialnych. Powierzenie tego zadania notariuszowi jest najwygodniejsze z punktu widzenia właściciela nieruchomości. Wniosek jest składany od razu, co może skrócić czas oczekiwania na dokonanie wpisu.
Przepisy nie określają, jaki może być czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej. Jeszcze kilka lat temu na wpis czekało się 30 dni, a nawet krócej. W 2019 r. weszły jednak w życie przepisy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, co obciążyło sądy wieczystoksięgowe. Pomimo zwiększenia liczby etatów powstały zaległości, a czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej znacząco się wydłużył – w zależności od lokalizacji do kilku miesięcy lub nawet roku.
W 2024 roku wprowadzono pewne usprawnienia technologiczne, które w przyszłości mogą skrócić czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej nawet do kilku dni. Jest to m.in. Elektroniczna Księga Wieczysta (EKW). Podstawowy czas oczekiwania wynosi 30 dni, chociaż też może się wydłużyć. Wiele zależy od priorytetu sprawy i obciążenia sądów wieczystoksięgowych, dlatego nie warto zwlekać ze składaniem wniosku o wpis do księgi.
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 czerwca 2019 r. dotyczące Regulaminu Urzędowania Sądów powszechnych daje możliwość wnioskowania o przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej. Taki wniosek można złożyć zarówno samodzielnie, jak i przez notariusza.
Wniosek o przyspieszenie nie jest wiążący dla sądu, co znaczy, że nie musi on go uwzględniać. Jeśli jednak to zrobi, wpis do KW nastąpi znacznie szybciej, bo w terminie do 14 dni.
To, kiedy może się rozpocząć procedura wpisu do księgi wieczystej, zależy od powodu dokonania wpisu. W przypadku konieczności wpisania do KW hipoteki wniosek składa się po uzyskaniu decyzji kredytowej. Warto to zrobić jak najszybciej, ponieważ jest to warunek uruchomienia kredytu, czyli wypłaty środków. Przy sporządzaniu aktu notarialnego (np. w związku ze sprzedażą nieruchomości) notariusz może złożyć wniosek o aktualizację księgi wieczystej jeszcze tego samego dnia. Natomiast jeśli nieruchomość jest nabyta np. w drodze dziedziczenia, to na spadkobiercy ciąży obowiązek dokonania stosownego wpisu do księgi wieczystej niezwłocznie po uzyskaniu tytułu do spadku (sądowego postanowienia lub notarialnego poświadczenia).
Każda zmiana zapisu w księgach wieczystych wymaga uiszczenia stosownej opłaty. Jej wysokość zależy od rodzaju wpisu. Cennik kształtuje się następująco:
Zdarza się również, że do podstawowych kosztów należy dodać inne opłaty sądowe lub taksę notarialną.
Wymagania formalne do wpisu do księgi wieczystej nie są skomplikowane. Procedura wpisu do księgi wieczystej wymaga oprócz złożenia wniosku także dołączenia dokumentów stanowiących podstawę do dokonania wpisu. Dokumenty te muszą być oryginałami lub notarialnie poświadczonymi kopiami. Najczęściej wymagane dokumenty do wpisu do księgi wieczystej to:
Do dokumentów należy także dołączyć potwierdzenie zapłaty za wpis do księgi wieczystej uiszczonej w kasie sądu lub przelewem.
Wniosek składa się na formularzu KW-WPIS (do pobrania w siedzibie sądu lub w internecie), który należy wypełnić, posługując się dostępną instrukcją i wzorem. Jeżeli natomiast wpisem zajmuje się notariusz, nie wymaga to od Ciebie podejmowania żadnych dodatkowych czynności.
Przeczytaj także:
Dzielnice Warszawy:
Nasze usługi:
T. Nocznickiego 33 lok. 306
01-918 Warszawa
T. Nocznickiego 33 lok. 306
01-918 Warszawa
T. Nocznickiego 33 lok. 306
01-918 Warszawa
Szukaj nas na