Wycena online

Zadzwoń do nas

(+48) 577-250-950

a lot of trees that are in the grass
14 listopada 2024

Spadek po ojcu, gdy żyje matka

Śmierć bliskiej osoby to trudny moment dla rodziny. Oprócz emocjonalnego bólu wiąże się również z koniecznością uregulowania spraw spadkowych. Wiele osób zastanawia się, jak wygląda dziedziczenie po ojcu, gdy żyje matka. Jakie są jej prawa? Kto dziedziczy pierwszy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule!

 

Dziedziczenie po ojcu, gdy żyje matka

 

Spadek to ogół praw i obowiązków majątkowych zmarłej osoby, które przechodzą na jej spadkobierców. Obejmuje on zarówno aktywa (np. nieruchomości, pieniądze, ruchomości), jak i pasywa (np. długi). Otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, a to znaczy, że od tego momentu rozpoczyna się proces dziedziczenia.

Zgodnie z prawem (Kodeks cywilny, Księga czwarta, Spadki), w pierwszej kolejności do spadku po ojcu powołane są jego dzieci oraz małżonka (matka). Wszyscy dziedziczą w częściach równych, co oznacza, że każdy z nich otrzymuje taki sam udział w spadku. Istnieje jednak pewne zastrzeżenie – udział przypadający matce nie może być mniejszy niż 1/4 całości spuścizny. Jest to zabezpieczenie, które ma zapewnić jej minimum środków do życia po śmierci męża.

 

Warto dodać, że małżonek oraz inne osoby bliskie spadkodawcy, które mieszkały z nim do dnia jego śmierci, mają prawo do korzystania z mieszkania w dotychczasowym zakresie przez okres trzech miesięcy od otwarcia spadku. To uprawnienie przysługuje im niezależnie od tego, czy są do niego powołani, czy nie. 

 

Jak podzielić spadek po ojcu? Żyjąca matka a liczba dzieci

 

Podział spadku po ojcu, gdy żyje matka, może wydawać się skomplikowany, jednak przepisy prawa jasno określają zasady dziedziczenia w takiej sytuacji. Najważniejszy jest fakt, że matka ma zagwarantowany, wspomniany wcześniej, minimalny udział, niezależnie od liczby dzieci.

  • W przypadku, gdy po zmarłym ojcu pozostaje jedno dziecko i żona, spadek dzieli się po połowie. Każda osoba otrzymuje 50% majątku.
  • Jeśli żyje dwoje lub troje dzieci oraz matka, spadek dzieli się na cztery równe części. Wówczas każdy otrzymuje po jednej trzeciej lub jednej czwartej jego wartości.
  • W sytuacji, gdy ojciec miał czworo lub więcej dzieci, a ich matka żyje, podział spadku wygląda następująco: żona zmarłego dziedziczy 1/4 majątku, a pozostałe 3/4 jest dzielone po równo między potomstwo.

 

Należy pamiętać, że podział spadku może ulec zmianie, jeśli spadkodawca wydziedziczył któreś z dzieci, któreś z nich odrzuciło spadek lub zostało uznane za niegodne dziedziczenia.

 

Dziedziczenie po ojcu, gdy żyje matka – testament

 

Spadek po ojcu, gdy żyje matka, wygląda inaczej, jeśli zmarły sporządził testament. W takim przypadku zasady dziedziczenia ustawowego schodzą na dalszy plan, a pierwszeństwo ma wola wyrażona w testamencie.

 

Oznacza to, że spadkobiercami będą osoby wskazane w testamencie, w udziałach, jakie im przyznano. Może to być zarówno matka, dzieci, jak i osoby zupełnie obce, np. przyjaciele czy organizacje charytatywne.

Jednak nawet w przypadku istnienia testamentu, matka i dzieci spadkodawcy zachowują pewne prawa, np. do zachowku.

 

Spadek po zmarłym ojcu, a żyjąca matka – ile wynosi zachowek po tacie?

 

Zachowek to minimalna część spadku, która przysługuje zstępnym (dzieciom, wnukom itp.), małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, nawet jeśli zostali pominięci w testamencie lub otrzymali w nim jedynie niewielki udział. Zachowek ma na celu ochronę interesów najbliższej rodziny zmarłego i zapewnienie im podstawowych środków do życia.

 

Uprawnionymi do świadczenia są:

  • zstępni spadkodawcy (dzieci, wnuki itp.),
  • małżonka spadkodawcy,
  • rodzice spadkodawcy.

Wysokość zachowku zależy od udziału spadkowego (który przypadłby uprawnionemu przy dziedziczeniu ustawowym) oraz jego stanu.

 

Do którego sądu wnieść pozew o zachowek i ile to kosztuje?

 

Gdy nie udaje się dojść do porozumienia w sprawie zachowku z pozostałymi spadkobiercami, konieczne może być skierowanie sprawy na drogę sądową. Pozew o świadczenie należy wnieść do sądu ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Jeśli nie da się go ustalić, właściwa będzie lokalizacja, w której znajduje się majątek spadkowy lub jego część.

 

W przypadku spraw o zachowek konieczne jest uiszczenie opłaty sądowej. Jej wysokość zależy od wartości przedmiotu sporu, czyli kwoty, jakiej domaga się w ramach zachowku. Zasadniczo, opłata wynosi 5% wartości przedmiotu sporu, jednak nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 100 000 zł.

 

Kto dziedziczy po ojcu – żyjąca matka, a odrzucenie spadku przez dzieci

 

Odrzucenie spadku to jednostronne oświadczenie woli spadkobiercy, w którym wyraża on swoją wolę. Oświadczenie takie musi zostać złożone w sądzie lub przed notariuszem w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o powołaniu (art. 1015 Kodeksu cywilnego).

Jeśli wszystkie dzieci odrzucą spadek i nie ma innych spadkobierców, całość przypada matce. Co istotne, potomstwo traci jednocześnie prawo do zachowku.

 

Skup nieruchomości spadkowych

 

Otrzymanie nieruchomości w spadku po ojcu, nawet jeśli żyje matka, z różnych powodów może okazać się dla Ciebie problematyczne. 

Przykładowo, jeśli mieszkanie wymaga kosztownych napraw, znajduje się w miejscu, które nie jest dla Ciebie atrakcyjne albo nie masz możliwości jego użytkowania – warto rozważyć sprzedaż. Cały ten proces może jednak być dość skomplikowany i czasochłonny. Co wtedy? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci szybko pozbyć się odziedziczonego zobowiązania i otrzymać gotówkę. Gwarantujemy szybką sprzedaż mieszkania ze spadku oraz uczciwą wycenę nieruchomości.

Przeczytaj także:

14 stycznia 2025
Zadłużenie to problem, który dotyka coraz większej grupy Polaków. Kolejne pożyczki czy ogłoszenie upadłości konsumenckiej
08 stycznia 2025
Podział działki to proces, który pozwala na wydzielenie z jednej, większej nieruchomości kilku mniejszych. Może
14 listopada 2024
Śmierć bliskiej osoby to trudny moment dla rodziny. Oprócz emocjonalnego bólu wiąże się również z
07 listopada 2024
Zakup mieszkania to poważna decyzja finansowa, która wiąże się nie tylko z kosztem samej nieruchomości,

Dzielnice Warszawy:

Nasze usługi:

T. Nocznickiego 33 lok. 306

01-918 Warszawa

T. Nocznickiego 33 lok. 306

01-918 Warszawa

T. Nocznickiego 33 lok. 306

01-918 Warszawa

Szukaj nas na