Zadzwoń do nas
Napisz do nas
Zakup mieszkania to poważna decyzja finansowa, która wiąże się nie tylko z kosztem samej nieruchomości, ale również z szeregiem obowiązków. Kto i kiedy musi zapłacić podatek? Czym jest PCC? Czy istnieją możliwości uzyskania zwolnienia lub ulgi od podatku od nieruchomości przy zakupie mieszkania? Sprawdź!
Zakup mieszkania to nie tylko radość z nowej nieruchomości, ale również konieczność uregulowania zobowiązań podatkowych. W 2024 roku, podobnie jak w latach ubiegłych, kupujący mieszkanie muszą liczyć się z dwoma podstawowymi: podatkiem od towarów i usług (VAT) oraz od czynności cywilnoprawnych (PCC).
Podatek VAT jest regulowany przez Ustawę o podatku od towarów i usług i dotyczy wyłącznie mieszkań oraz domów nabywanych na rynku pierwotnym, czyli bezpośrednio od dewelopera. Jest już wliczony w cenę nieruchomości, co oznacza, że dokonując płatności na rzecz dewelopera, automatycznie uiszczasz również VAT. Jego stawka wynosi 8% ceny sprzedażowej. Wyjątkiem są tzw. mikroapartamenty, czyli lokale o powierzchni użytkowej mniejszej niż 25 mkw. W ich przypadku stawka VAT wzrasta do 23%. Wynika to z faktu, że formalnie mikroapartamenty nie są uznawane za mieszkania, a lokale użytkowe.
PCC jest regulowany przez Ustawę o podatku od czynności cywilnoprawnych i dotyczy transakcji kupna-sprzedaży na rynku wtórnym. Innymi słowy – od osoby fizycznej lub prawnej, która nie jest deweloperem. Podatek nie jest wliczony w cenę mieszkania i musi zostać opłacony osobno. Stawka PCC wynosi standardowo 2% wartości rynkowej nieruchomości.
Z dniem 1 stycznia 2024 roku weszły w życie istotne zmiany w zakresie PCC przy zakupie pierwszego mieszkania. Przepisy regulują zarówno transakcje na rynku wtórnym, jak i pierwotnym, wprowadzając zwolnienia oraz nowe obowiązki podatkowe.
Ogólna zasada jest taka, że nabywając pierwsze mieszkanie, nie masz obowiązku płacenia PCC. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i rynku wtórnego.
Istnieje jednak wyjątek od tej reguły. Od 1 stycznia 2024 roku podatek w wysokości 6% dotyczy transakcji, w których jedna osoba albo grupa osób nabywa co najmniej 6 lokali mieszkalnych w jednym budynku lub całym kompleksie. Ma to na celu ograniczenie spekulacji na rynku nieruchomości.
Podatek PCC przy zakupie mieszkania, który dotyczy transakcji kupna-sprzedaży na rynku wtórnym, płaci kupujący. Nabywca musi uiścić odpowiednią kwotę w urzędzie skarbowym.
Czas na zapłatę PCC wynosi 14 dni od daty zawarcia umowy sprzedaży. W tym samym terminie należy również złożyć deklarację podatkową na formularzu PCC-3. Można go wypełnić i złożyć online za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego. Warto wybrać tę metodę, ponieważ znacznie ułatwia i przyspiesza całą procedurę.
Oprócz wspomnianego już zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym istnieją również inne przypadki, w których nabywca nieruchomości może uniknąć tego obowiązku. Do najważniejszych należą:
Zwolnienie z PCC obowiązuje też w przypadku zamiany mieszkań między członkami najbliższej rodziny. Mowa o osobach zaliczanych do I grupy podatkowej (małżonkach, zstępnych, wstępnych, pasierbach, rodzeństwu, ojczymie, macosze).
Nabycie własnego mieszkania wiąże się również z pewnymi obowiązkami finansowymi, które wykraczają poza jednorazowy podatek od czynności cywilnoprawnych. Jednym z najważniejszych, a zarazem cyklicznych obciążeń jest podatek od nieruchomości. Jego zasady i stawki ustala rada gminy. Obowiązek opłaty spoczywa na właścicielach, tzw. posiadaczach samoistnych oraz użytkownikach wieczystych nieruchomości. Opodatkowaniu podlegają grunty, budynki lub ich części oraz budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Jak obliczyć podatek od mieszkania? Należy pomnożyć powierzchnię użytkową lokalu przez obowiązującą stawkę podatku. Warto jednak pamiętać, że w przypadku budynków mieszkalnych stawka podatku może być różna w zależności od tego, czy lokal jest wykorzystywany na cele mieszkaniowe czy np. na wynajem.
Musisz też mieć na uwadze, że zgodnie z polskim prawem każda transakcja kupna-sprzedaży nieruchomości musi być przeprowadzona z udziałem notariusza. Sporządzenie aktu notarialnego wiąże się z koniecznością uiszczenia taksy notarialnej. Jej wysokość jest regulowana przez Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej i zależy od wartości nieruchomości. W praktyce oznacza to wydatek od 100 zł (dla nieruchomości o wartości do 3000 zł) do nawet 10 000 zł (dla nieruchomości o wartości powyżej 2 000 000 zł).
Oprócz taksy notarialnej kupujący musi liczyć się również z innymi wydatkami, takimi jak koszty sądowe, ubezpieczenie mieszkania, koszty ewentualnego kredytu hipotecznego czy remontu i wyposażenia.
A jeśli planujesz sprzedaż mieszkania, pamiętaj, że wtedy też mogą pojawić się inne kwestie podatkowe. Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy specjalizują się w skupie nieruchomości. Przeprowadzimy Cię przez cały proces sprzedaży!
Przeczytaj także:
Dzielnice Warszawy:
Nasze usługi:
T. Nocznickiego 33 lok. 306
01-918 Warszawa
T. Nocznickiego 33 lok. 306
01-918 Warszawa
T. Nocznickiego 33 lok. 306
01-918 Warszawa
Szukaj nas na