Zadzwoń do nas
Napisz do nas
Akt własności nieruchomości stanowi podstawowy dokument potwierdzający, kto jest właścicielem działki, mieszkania, domu itp. Uzyskanie aktu własności nieruchomości będzie potrzebne m.in. przy jej sprzedaży. Jak wygląda ta procedura krok po kroku?
Akt własności pełni funkcję oficjalnego dowodu własności nieruchomości. Innymi słowy, potwierdza, że dana osoba jest właścicielem nieruchomości i ma prawo do jej sprzedaży czy wynajmu. W związku z tym znaczenie aktu własności przy sprzedaży nieruchomości jest ogromne. Bez tego dokumentu zrealizowanie transakcji kupna-sprzedaży jest utrudnione. Prawo własności można potwierdzić również za pomocą innych dokumentów (np. prawa nabycia spadku) lub zapisów w księdze wieczystej, ale brak aktu własności może powodować problemy z udowodnieniem swoich praw i zbyciem nieruchomości.
Jakie są w związku z tym konsekwencje braku aktu własności nieruchomości? Brak tego dokumentu powoduje przede wszystkim trudności z udowodnieniem, kto jest właścicielem nieruchomości i kto ma do niej prawa. Tym samym może to prowadzić do niemożności sprzedaży lub wynajmu nieruchomości czy też obciążenia jej hipoteką. W przypadku nieruchomości gruntowej, na której planowana jest budowa, brak aktu własności nieruchomości uniemożliwia wnioskowanie o pozwolenie na budowę. Może tym samym uniemożliwiać lub poważnie opóźniać rozpoczęcie prac.
Należy również mieć na uwadze, że akt własności i księga wieczysta to dwa różne dokumenty dotyczące nieruchomości. Przy załatwianiu rozmaitych spraw urzędowych i innych formalności konieczne może być przedstawienie zarówno aktu własności, jak i odpisu z księgi wieczystej.
Proces uzyskania aktu własności nieruchomości składa się z kilku kroków. Gdzie złożyć wniosek, jakie są wymagane dokumenty do uzyskania aktu własności i ile się czeka na wydanie dokumentu? Wyjaśniamy poniżej.
Aby uzyskać akt własności, należy złożyć wniosek w odpowiednim urzędzie. Może to być Urząd Gminy, Urząd Miasta lub Starostwo Powiatowe, w zależności od lokalizacji i rodzaju nieruchomości. Wniosek powinien zawierać dane wnioskodawcy, opis posesji oraz informacje o sposobie jej nabycia. Należy go złożyć wraz z wymaganymi dokumentami.
Uwaga: coraz więcej urzędów umożliwia składanie wniosków drogą elektroniczną, po rejestracji na stronie internetowej danego organu. Zwykle ta procedura jest dużo szybsza i prostsza.
Jakie są wymagane dokumenty do uzyskania aktu własności? Kluczowe są dokumenty potwierdzające prawo własności. Mogą to być np.:
Dokumenty zostaną przeanalizowane wraz z wnioskiem, a w przypadku braku wątpliwości i problemów urząd wyda akt własności.
Czas oczekiwania na uzyskanie aktu własności także może być różny. Zależy m.in. od skomplikowania danej sytuacji oraz obciążenia urzędów. Ważne są również: prawidłowość wypełnienia wniosku oraz kompletność podanych w nim informacji i dołączonych dokumentów. Proces nie powinien trwać więcej niż kilka tygodni, ale nie jest to gwarantowane.
Jakie są koszty uzyskania aktu własności nieruchomości? Mogą się one różnić w zależności od typu nieruchomości oraz jej sytuacji. Podstawową opłatą jest opłata urzędowa za wydanie aktu własności, ale może być potrzebne także uiszczenie opłat:
Koszty uzyskania aktu własności nieruchomości może zwiększać m.in. konieczność skorzystania z usług notariusza. Taka okoliczność występuje, gdy np. potrzebne jest uzyskanie odpisu aktu notarialnego potwierdzającego nabycie nieruchomości. Jeżeli jednak masz już wymagane dokumenty, możliwe jest uzyskanie aktu własności nieruchomości samodzielnie, bez udziału notariusza. Wystarczy, że złożysz odpowiedni wniosek w urzędzie, zgodnie z opisaną powyżej procedurą.
Niektórzy zastanawiają się, czy konieczna jest aktualizacja ewidencji gruntów po uzyskaniu aktu własności. W przypadku zmiany właściciela taka aktualizacja jest wprowadzana, ale zwykle nie wymaga to żadnych działań ze strony samego nabywcy. Automatycznie są wprowadzane m.in. zmiany następujące na podstawie odpisów aktów notarialnych dotyczących przeniesienia, zmiany, zrzeczenia się albo ustanowienia praw do nieruchomości czy odpisów aktów poświadczenia dziedziczenia oraz odpisów europejskich poświadczeń spadkowych.
Przeczytaj także:
T. Nocznickiego 33 lok. 306
01-918 Warszawa
T. Nocznickiego 33 lok. 306
01-918 Warszawa
T. Nocznickiego 33 lok. 306
01-918 Warszawa
Szukaj nas na