Wycena online

Zadzwoń do nas

(+48) 577-250-950

28 czerwca 2024

Sprzedaż udziału w nieruchomości bez zgody współwłaściciela

Jesteś współwłaścicielem nieruchomości i chcesz pozbyć się swojej części? Jest to możliwe! Procedura sprzedaży udziału w nieruchomości pomoże Ci pozbyć się obciążenia i otrzymać w zamian gotówkę do przeznaczenia na dowolne cele. Jak działa sprzedaż udziałów w nieruchomości bez zgody współwłaściciela?

 

Na czym polega współwłasność nieruchomości?

O współwłasności nieruchomości mówi się wtedy, gdy ma ona kilku właścicieli. W kodeksie cywilnym wskazane są dwa rodzaje współwłasności:

  • łączna – w tym przypadku wysokość udziałów każdego z właścicieli nie jest ustalona;
  • ułamkowa – w której nieruchomość jest podzielona pomiędzy współwłaścicieli na ściśle określone części (zazwyczaj równe).

W przypadku współwłasności łącznej sprzedaż udziałów w nieruchomości bez zgody współwłaściciela jest niestety niemożliwa. Nie da się bowiem ustalić, jaka część nieruchomości należy do każdego ze współwłaścicieli. Jeśli jednak jesteś jednym z współwłaścicieli ułamkowych, możesz dokonać sprzedaży swojej części.

 

Warunki sprzedaży udziału w nieruchomości – czy i kiedy możesz sprzedać swoje udziały?

Każdy ze współwłaścicieli nieruchomości może dowolnie dysponować swoją częścią. Współwłaściciele mają także prawo do korzystania z nieruchomości oraz zarządzania nią zgodnie ze sprawami zwykłego zarządu w sytuacji, gdy zgadza się na to większość właścicieli. W przypadku spraw, które wychodzą poza zwykły zarząd nieruchomością, jest konieczna zgoda wszystkich współwłaścicieli.

Wspólne korzystanie z nieruchomości bywa niełatwe, szczególnie jeśli współwłaściciele pozostają ze sobą w niezgodzie. Dlatego tak wiele osób interesuje się, jak sprzedać udziały w nieruchomości. Jest to rozwiązanie najwygodniejsze, pozwalające zamienić udziały na gotówkę oraz nie przejmować się brakiem możliwości porozumienia z innymi współwłaścicielami. Co ważne, możliwa jest sprzedaż udziałów w nieruchomości bez zgody współwłaściciela, ale tylko wtedy, gdy nieruchomość jest objęta współwłasnością ułamkową, a zatem można określić dokładną wartość udziałów każdego ze współwłaścicieli.

 

Jak sprzedać udziały w nieruchomości?

W praktyce sprzedaż udziałów w nieruchomości nie jest prosta, mimo że nie wymaga to pytania o zgodę pozostałych właścicieli czy informowania ich o swoich planach. Trudne może być jednak znalezienie kupca, który zechce kupić zaledwie ½, ⅓ czy inną część udziałów w nieruchomości. Jednym z najłatwiejszych rozwiązań będzie w tym przypadku sprzedaż udziału w nieruchomości współwłaścicielowi. Jeden ze współwłaścicieli może chcieć przejąć udziały drugiego, aby mieć kontrolę nad większą częścią lub całością nieruchomości. Nierzadko jednak żaden ze współwłaścicieli nie chce „wykupić” innego lub po prostu nie ma takich możliwości finansowych.

Wówczas pozostaje sprzedaż na własną rękę. O ile na wolnym rynku znalezienie kupca w tej sytuacji może być bardzo trudne, o tyle istnieje prostsze wyjście w postaci skorzystania usług firmy zajmującej się skupem nieruchomości. Tego typu podmioty często oferują także skup udziałów w nieruchomościach. Atutów takiego rozwiązania jest naprawdę dużo!

 

Skup udziału w nieruchomościach – dlaczego warto?

Jeżeli interesuje Cię sprzedaż udziałów w nieruchomości bez zgody współwłaściciela, skorzystanie z oferty skupu może być najlepszym pomysłem, szczególnie jeśli zależy Ci na czasie. W ten sposób można sprzedać udziały nabyte np. w wyniku rozwodu lub w drodze spadku. Skorzystanie z oferty skupu udziału w nieruchomościach zapewnia:

  • możliwość łatwego pozbycia się udziałów,
  • krótki czas realizacji całej procedury,
  • otrzymanie zapłaty w gotówce niemal natychmiast po dopełnieniu formalności.

Tym sposobem nie musisz czekać latami na kupca ani szukać go samodzielnie. Zapłatę otrzymasz szybko, a pracownicy skupu pomogą Ci przejść przez wszystkie formalności. Wszystkie warunki określa umowa sprzedaży udziału w nieruchomości podpisywana ze skupem. Co ważne – tego typu podmioty są całkowicie legalne. Upewnij się jedynie, że współpracujesz z zarejestrowaną firmą. Najlepiej również, aby miała już pewne doświadczenie w branży!

 

Jakie są koszty sprzedaży udziału w nieruchomości?

Procedura sprzedaży udziału w nieruchomości pozwoli Ci zamienić często niepotrzebną i nieużywaną nieruchomość na gotówkę. Należy jednak mieć na uwadze, że może się to wiązać z dodatkowymi kosztami. Umowa zbycia udziałów w nieruchomości musi być sporządzona w formie aktu notarialnego, dlatego poniesiesz koszty notariusza. Wartość taksy notarialnej zależy w tym przypadku od wartości udziałów.

Możesz też ponieść podatkowe koszty sprzedaży udziału w nieruchomości. Co do zasady uzyskanie dochodu z tytułu sprzedaży nieruchomości lub jej części podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Natomiast jeśli dokonasz sprzedaży po upływie 5 lat od nabycia nieruchomości, skorzystasz ze zwolnienia podatkowego. Innym sposobem na uniknięcie podatku jest tzw. ulga mieszkaniowa. Dzięki niej nie zapłacisz podatku także przy sprzedaży przed upływem 5 lat, pod warunkiem że uzyskane w ten sposób środki przeznaczysz na własne cele mieszkaniowe.

 

Przeczytaj także:

28 czerwca 2024
Jesteś współwłaścicielem nieruchomości i chcesz pozbyć się swojej części? Jest to możliwe! Procedura sprzedaży udziału
07 czerwca 2024
Masz nieruchomość na sprzedaż, ale nie chcesz samodzielnie zajmować się szukaniem kupca? A może zależy
20 maja 2024
Księga wieczysta (KW) jest dokumentem, który opisuje stan prawny danej nieruchomości. Zawarte w nim dane
25 października 2023
Zgodnie z założeniami programu Bezpieczny Kredyt 2% osoba korzystająca ze wsparcia indywidualnie na zakup pierwszego

T. Nocznickiego 33 lok. 306

01-918 Warszawa

T. Nocznickiego 33 lok. 306

01-918 Warszawa

T. Nocznickiego 33 lok. 306

01-918 Warszawa

Szukaj nas na