Wycena online

Zadzwoń do nas

(+48) 577-250-950

07 czerwca 2024

Prowizja pośrednika nieruchomości. Ile kosztuje pomoc pośrednika nieruchomości?

Masz nieruchomość na sprzedaż, ale nie chcesz samodzielnie zajmować się szukaniem kupca? A może zależy Ci na tym, by ktoś czuwał nad prawidłowym przebiegiem procesu kupna-sprzedaży? Dobrym pomysłem może być skorzystanie z pomocy pośrednika. Trzeba jednak pamiętać, że ma to swoją cenę. Jakie są koszty usług pośrednictwa nieruchomościami?

 

Czym zajmuje się pośrednik nieruchomości?

 

Co dokładnie zyskujesz, decydując się na współpracę z pośrednikiem nieruchomości? Pośrednik jest specjalistą, który zapewnia kompleksowe działania w zakresie sprzedaży nieruchomości. Zajmuje się m.in.:

  • stworzeniem, publikacją i promowaniem ogłoszenia,

  • znalezieniem kupca,

  • prezentacją nieruchomości,

  • dopełnieniem formalności. 

 

Dokładny zakres obowiązków pośrednika nieruchomości określa umowa zawarta z klientem. Agent ma jednak przede wszystkim wyręczyć sprzedającego w czynnościach wymagających czasu i energii. Może być zatem bardzo pomocny, szczególnie dla osób niezaznajomionych z procesem sprzedaży nieruchomości czy też po prostu zapracowanych. Wsparcie pośrednika jest także nieocenione w przypadku sprzedaży nieruchomości zlokalizowanej w dużej odległości od miejsca zamieszkania sprzedającego.

 

Pośrednika można też zatrudnić przy chęci zakupienia nieruchomości. Wówczas zajmuje się wyszukiwaniem ofert spełniających kryteria kupującego i pełni funkcję doradczą. Zajmuje się także weryfikacją sprzedających i samych nieruchomości – sprawdza np., kto jest właścicielem nieruchomości i czy nie jest ona zadłużona lub w inny sposób obciążona. Ponadto możliwe jest skorzystanie ze wsparcia agenta przy poszukiwaniu najemcy lub nieruchomości do wynajęcia.

 

Jaki jest koszt wynajmu pośrednika nieruchomości?

Skorzystanie z pomocy pośrednika wiąże się jednak z opłatą. Koszty usług pośrednictwa nieruchomościami są w zasadzie zawsze obliczane w formie prowizji. Oznacza to, że agent poświęca swój czas na współpracę ze sprzedawcą „w ciemno”, bez gwarancji otrzymania zarobku w formie prowizji od sprzedaży nieruchomości Ta jest bowiem naliczana tylko wtedy, gdy dojdzie do finalizacji transakcji. Podobnie działa prowizja od kupna nieruchomości naliczana wtedy, gdy agent ma pośredniczyć w poszukiwaniach i formalnościach związanych z nabyciem nieruchomości.

 

Pośrednik może działać w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej lub być zatrudniony w agencji. W pierwszej z tych sytuacji zarabia jedynie na prowizji. W drugiej otrzymuje stałe wynagrodzenia od agencji oraz część wypracowanej prowizji.

 

Ile wynosi stawka prowizji pośrednika nieruchomości?

 

Ile dokładnie wynosi stawka prowizji pośrednika nieruchomości? Nie ma żadnych przepisów, które regulowałyby tę kwestię. Procent prowizji pośrednika nieruchomości jest zatem ustalany indywidualnie. Zwykle pośrednik lub agencja mają ustalone stawki prowizji w zależności od rodzaju i zakresu prowadzonych działań. Najczęściej prowizja za pośrednictwo kupna i sprzedaży wynosi 2-3%.kwoty transakcyjnej, choć niekiedy może sięgać nawet 5%. Zdarza się również, że stawka prowizji pośrednika nieruchomości jest niższa i wynosi np. 1,5% – niekiedy takie stawki oferują pośrednicy pracujący na własną rękę (niezrzeszeni w agencji).

 

Warto jednak wiedzieć, że w wielu przypadkach prowizja może być negocjowana przez stronę zlecającą usługę. Stawkę określa natomiast umowa z pośrednikiem nieruchomości – koszty sprzedaży lub kupna z pomocą agenta są więc znane już na wstępie.

 

Kto i kiedy ponosi koszty usług pośrednictwa nieruchomościami?

 

Nie ma również ustalonych zasad co do tego, kto ponosi opłaty pośrednika nieruchomości. Niekiedy przyjmuje się, że prowizję powinna zapłacić ta strona, która zatrudniła agenta, ale w praktyce prowizja bywa pobierana także od obu stron. Jeżeli agent został wynajęty w celu obsługi procesu sprzedaży, często sprzedający płaci wyższą stawkę prowizji, a kupujący jej mniejszą część. Zasady opłat można ustalić indywidualnie w ramach podpisywanej umowy.

 

Jedno jest pewne – prowizja od sprzedaży nieruchomości może być naliczona tylko wtedy, gdy faktycznie dojdzie do zawarcia transakcji. Podobnie jest z prowizję od kupna. Pośrednik nie może się domagać prowizji tylko za to, że umieścił ogłoszenia o sprzedaży w sieci. Dopiero gdy na skutek dokonanych przez niego czynności dojdzie do podpisania umów dotyczących danej nieruchomości i transakcji zakończonej sukcesem, może być naliczona prowizja przewidziana w umowie. Jeśli np. nie zgłosi się żaden kupujący, agentowi nie należy się wynagrodzenie od sprzedającego. 

 

Jak szybko sprzedać nieruchomość?

 

Jeśli nie chcesz samodzielnie zajmować się wszystkimi procedurami związanymi z wystawieniem nieruchomości na rynek, znalezieniem kupca i dopięciem transakcji, wynajęcie pośrednika może być dobrym pomysłem. Nie należy jednak oczekiwać, że agent nieruchomości pomoże Ci zaoszczędzić na czasie. Jego zadaniem jest bowiem skuteczna, a niekoniecznie szybka sprzedaż. Chcesz pozbyć się nieruchomości jak najszybciej? Lepszym rozwiązaniem może być skup nieruchomości, który pozwala zminimalizować procedury i błyskawicznie otrzymać gotówkę ze sprzedaży.

 

Przeczytaj także:

28 czerwca 2024
Jesteś współwłaścicielem nieruchomości i chcesz pozbyć się swojej części? Jest to możliwe! Procedura sprzedaży udziału
07 czerwca 2024
Masz nieruchomość na sprzedaż, ale nie chcesz samodzielnie zajmować się szukaniem kupca? A może zależy
20 maja 2024
Księga wieczysta (KW) jest dokumentem, który opisuje stan prawny danej nieruchomości. Zawarte w nim dane
25 października 2023
Zgodnie z założeniami programu Bezpieczny Kredyt 2% osoba korzystająca ze wsparcia indywidualnie na zakup pierwszego

T. Nocznickiego 33 lok. 306

01-918 Warszawa

T. Nocznickiego 33 lok. 306

01-918 Warszawa

T. Nocznickiego 33 lok. 306

01-918 Warszawa

Szukaj nas na